Witaj na Forum Moto Guzzi Club Poland!
Po rejestracji proszę oczekiwać e-mail aktywacyjny. Proszę sprawdzać folder SPAM - czasem tam trafia ów e-mail.
Jeśli masz problemy z zarejestrowaniem się na naszym forum prosimy o kontakt mailowy na adres: rejestracjamgcp@poczta.fm

California - rysy na ladze

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

California - rysy na ladze

Post autor: jackdruid » 24 kwie 2022, 09:34

Witam , mam pytanie do Kolegów , którzy spotkali się z takim problemem. Otóż po pierwszej przejażdżce i zatrzymaniu pod domem okazało się ,że mam zaolejoną całą prawą tarcze hamulcową. W związku z tym ,że jesienią wymieniałem olej w lagach podejrzewałem ,że może za słabo dokręciłem śrubę spustu oleju ( wyglądało tak ,jakby olej wydobywał się z końcówki golenia). Niestety okazało się ,że problem występuje w obrębie uszczelniacza ( olej ściekał na postoju po wewnętrznej powierzchni lagi , stąd moje wcześniejsze podejrzenia ). Po rozebraniu lagi okazało się ,że w dwóch miejscach nastąpiło silne porysowanie powierzchni lagi , co w konsekwencji spowodowało uszkodzenie uszczelniacza i wyciek. I tu moje pytanie , czy tego typu uszkodzenie podlega naprawie , czy pozostaje mi tylko szukać używki w dobrym stanie ( mam Californię III , ale zawieszenie jest z 1100) . Zastanawia mnie również , co mogło spowodować tak mocne rysy na powierzchni lagi , przeciążenia ( najczęściej hamuję hamulcem ręcznym , którego tarcza jest właśnie po prawej stronie) czy może po prostu zmęczenie materiału ( chociaż lewa laga nie wykazuje takiego zużycia). Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję .
P.S. Gdyby któryś z Kolegów dysponował prawą , kompletną lagą , to proszę o kontakt na priv.
Załączniki
IMG_20220424_074937.jpg
IMG_20220424_074937.jpg (123.46 KiB) Przejrzano 1055 razy

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1370
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: adamigo » 24 kwie 2022, 12:11

Raczej chałupniczo tego nie ogarniesz. Tzn.oczywiście głębokość rys może być nie tak znaczna jak foto sugeruje, ale tak czy siak mamy tu do czynienia z najtwardszym materiałem użytym w budowie motocykla. U mnie swego czasu zjechałem chrom aż do niklu: jeśli masz tam tendencje do pocenia się, naturalnie oblepia to kurz/piach - i jeśli tendencji długo nie usuwasz,bo przecież to tylko pocenie a nie wyciek, piach dożyna lagę - ma czas i warunki... na teraz możesz to spolerować papierem 400-800 i jeśli zostanie kilka głębszych rys, gruntownie to odtłuścić i wypełnić je jakimś gęstym lakierem, po czym spolerowac papierem znowu. Ale to jest rzeźba na sezon albo pół, na pewno nie na zawsze.
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: jackdruid » 24 kwie 2022, 13:25

adamigo pisze:
24 kwie 2022, 12:11
Raczej chałupniczo tego nie ogarniesz. Tzn.oczywiście głębokość rys może być nie tak znaczna jak foto sugeruje, ale tak czy siak mamy tu do czynienia z najtwardszym materiałem użytym w budowie motocykla. U mnie swego czasu zjechałem chrom aż do niklu: jeśli masz tam tendencje do pocenia się, naturalnie oblepia to kurz/piach - i jeśli tendencji długo nie usuwasz,bo przecież to tylko pocenie a nie wyciek, piach dożyna lagę - ma czas i warunki... na teraz możesz to spolerować papierem 400-800 i jeśli zostanie kilka głębszych rys, gruntownie to odtłuścić i wypełnić je jakimś gęstym lakierem, po czym spolerowac papierem znowu. Ale to jest rzeźba na sezon albo pół, na pewno nie na zawsze.
Niestety rysy są tak poważne , jak wyglądaja na zdjęciu. Muszę poszukać używki , bo myślę ,że jednak naprawa nie na długo starczy , tym bardzięj ,że moim zdaniem zużyte musi być również prowadzenie lagi w goleniu :( .

leadsoc
Posty: 5
Rejestracja: 19 gru 2020, 23:22

Re: California - rysy na ladze

Post autor: leadsoc » 26 kwie 2022, 22:19

Poszukaj kolego firmy Tecrol w Bielsku. Robią na Niemcy lagi do różnych motocykli. Ja kupowałem do H-D i zdają egzamin. Jeśli masz niewielki rysy to można to wypolerować

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1370
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: adamigo » 03 cze 2022, 19:55

Hej, nie wiem jak u Ciebie postępy, ale wypłynęło tu coś takiego, cenę uważam za obiecującą

https://www.ebay.co.uk/itm/265720788053 ... ondition=4
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

Marek Krupa
Posty: 673
Rejestracja: 19 wrz 2019, 22:03
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: Marek Krupa » 05 cze 2022, 09:07

Można naprawić oddając do galwanizerni w celu położenia nowej warstwy chromu.

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: jackdruid » 05 cze 2022, 09:34

adamigo pisze:
03 cze 2022, 19:55
Hej, nie wiem jak u Ciebie postępy, ale wypłynęło tu coś takiego, cenę uważam za obiecującą

https://www.ebay.co.uk/itm/265720788053 ... ondition=4
Wielkie dzięki za informację ( i przede wszystkim za pamięć ) . Oferta jak najbardziej kusząca , ale problem polega na tym , że zawieszenie w moim motocyklu prawdopodobnie pochodzi z wersji Jackal lub Stone i lagi są krótsze od standardowych o ok.40 mm. Co prawda mógłbym wymienić w tej sytuacji obie , ale nie mam pewności , czy będą w takim stanie ,że bedę mógł je eksploatować ( tym bardziej ,że w opisie jest uwaga o ubytkach ). Rozważałem mozliwość chromowania , ale nie wiem na ile byloby to trwałe, a poza tym rysy są dość głębokie ( co samo w sobie jest zastanawiające , bo moim zdaniem takie uszkodzenie nie powstało w wyniku normalnego zużycia ). Poszedłem za radą Kolegi leadsoc i nawiązałem kontakt z firmą z Bielska , która wytwarza zawieszenia do wielu modeli . Mam co prawda obietnicę ,że wyprodukują taką lagę , ale na chwile obecna okres oczekiwania się przedłuża z powodów technicznych. Tak ,że sezon dla mnie na razie się jeszcze nie rozpoczął, czekam . Tak przy okazji może podpowiecie ,co moglo spowodować takie głębokie porysowanie , przejeżdziłem 100tys . , a teraz po wymianie oleju w lagach takie coś ( druga laga ma delikatne ślady eksploatacji , ale nieporównywalne z tą uszkodzoną ).

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: California - rysy na ladze

Post autor: KoGutek » 14 cze 2022, 10:19

Porysowanie goleni jest spowodowane zapewne jej skrzywieniem. W miejscu gdzie są rysy nacisk na panewkę jest znacznie większy i to powoduje zniszczenie powłoki.

Pozdrawiam!
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

ODPOWIEDZ