Witaj na Forum Moto Guzzi Club Poland!
Po rejestracji proszę oczekiwać e-mail aktywacyjny. Proszę sprawdzać folder SPAM - czasem tam trafia ów e-mail.
Jeśli masz problemy z zarejestrowaniem się na naszym forum prosimy o kontakt mailowy na adres: rejestracjamgcp@poczta.fm

Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: KoGutek » 21 cze 2021, 10:46

Jak to w MG - od naprawy do naprawy :)

Jechałem w sobotę z synem na przejażdżkę i z km od domu ...jeeb! i urwała się linka sprzęgła przy klamce. No żesz..ku@&$$....ać! Do domu już było za ostatnim skrzyżowaniem więc dotoczyłem się ten kilometr na dwójce - grzał się jak cholera, bo jazda wolna a 30 stopni na termometrze. Ponieważ bałem się bez sprzęgła szukać luzu, aby mi czasem na jedynkę nie wskoczyło, więc uznałem że wyłączę pstryczkiem na kierownicy. Wyłączyłem, ale jechałem już b. wolno około 5 km albo wolnej (tyle, że już nogami się musiałem podpierać) i w momencie jak się zatrzymywał to coś zgrzytnęło w środku i tyle - stanąłem!
Teraz się zastanawiam co się urwało, wysypało. Zgrzyt był taki jak w zabawce dla dziecka gdy włączysz jedź a zatrzymasz koła i przeskakują tryby. Bardzo mnie to zmartwiło. placz1 placz1
Pod garaż już zapchałem brykę. Zdjąłem linkę i okazało się, że ktoś już ją naprawiał! Zamiast zakutej końcówki ktoś jej przy klamce założył zacisk z kostki elektrotechnicznej. To się w końcu wysunęło. Nie dziwne, bo tylko połowę tego zacisku na 1 śrubkę dał.
Wziąłem nową taką mosiężną złączkę z kostki elektrotechnicznej ale już nie przecinałem jej na pół, ale dałem podwójną i zalutowałem kwasem solny. Oj nie chciało się to lutować kalafonią - za cholerę. Linka ze stali nierdzewnej na 99%, bo błyszczy się jak psu...
Zmontowałem wszystko do kupy i sprzęgło działa, wszystkie biegi się włączają i przy pchaniu tłoki się kręcą na każdym biegu, ale....boję się teraz silnik włączyć, bo może jakieś tryby poleciały?? :-( smut7

Co o tym myślicie?
Jak bezpiecznie zgasić silnik, gdy nie ma sprzęgła. W samochodzie ze sto razy zadusiłem silnik, czy to przez dodanie za mało gazu, czy to przez zahamowanie na biegu, ale nigdy nic nie zazgrzytało w środku! Dlaczego się tak stało u mnie?
Zastanawiałem się też, czy aby to nie łańcuch o obudowę się nie zahaczał, jak silnik mocno spadł z obrotów? To byłaby najoptymistyczniejsza wersja!
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1373
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: adamigo » 21 cze 2021, 11:06

Aleś odjevał:) Toć w Twojej skrzyni co bieg, to i luz. Ja standardowo, notabene właśnie dlatego, że gruzje żrą linki sprzęgła na potęgę, używam klamki do ruszenia - a potem długo długo nic. Biegi wchodzą jak masełko w tych skrzynkach. Oczywiście i tu są granice, w ciężkim ruchu miejskim pamiętam, prezesowi Tadziowi chrupło. Ale tak w ogóle, to co za jakieś psia mać lęki, pal to i jazda próbna, a nie będziesz się teraz w problem rozdartej sosny zabawiał.
Aha. Z opisu obstawiam że ukręciłeś wielowpust na tarczy sprzęgła. ...Proste do zdiagnozowania, bo każdy bieg zapniesz, ale na żadnym nie pojedziesz...
adamigo otrzymał(a) podziękowania za ten post od:
KoGutek
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: KoGutek » 21 cze 2021, 11:17

adamigo pisze:
21 cze 2021, 11:06
Aleś odjevał:) Toć w Twojej skrzyni co bieg, to i luz. Ja standardowo, notabene właśnie dlatego, że gruzje żrą linki sprzęgła na potęgę, używam klamki do ruszenia - a potem długo długo nic. Biegi wchodzą jak masełko w tych skrzynkach. Oczywiście i tu są granice, w ciężkim ruchu miejskim pamiętam, prezesowi Tadziowi chrupło. Ale tak w ogóle, to co za jakieś psia mać lęki, pal to i jazda próbna, a nie będziesz się teraz w problem rozdartej sosny zabawiał.
Aha. Z opisu obstawiam że ukręciłeś wielowpust na tarczy sprzęgła. ...Proste do zdiagnozowania, bo każdy bieg zapniesz, ale na żadnym nie pojedziesz...
Kiedyś przypadkiem przełączyłem bieg bez sprzęgła i nie było to miłe. Więc na pewno nie jest to dobra metoda. Co do luzu to normalnie mam standardowo między 1 i 2 ale czasami między innym ustawić, choć wtedy lampka zielona się nie zapala. Więc to jakiś "lewy" luz.

Zapalę dzis i sprawdzę. Niemniej jednak jak zapnę bieg np jedynkę czy dwójkę to się upchać nie da, dopiero na 3 i 4 lekko tłoki chodzą. Więc formalnie sprzęgło sprzęga. Jednak być może efekt prawdziwy będzie przy próbie ruszenia.
Jak urwało ten wielowypust to dupa straszna! Ale dlaczego to się tak naprawdę urywa? Nie powinno się tak raczej stać. Przecież nie raz czy dwa się przypadkiem zadusi silnik - eh..

Tak w ogóle, to ma ktoś linkę sprzęgła do Florydy V65 w dobrym stanie do upłynnienia? Są jakieś dobre zamienniki?
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

markali
Posty: 311
Rejestracja: 06 maja 2018, 07:37
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: markali » 21 cze 2021, 14:21

Dlatego pod siedzeniem wożę zestaw naprawczy linek. Koszt 2X zł.a może się przydać. Mam jednak nadzieję że nie.
Jednak trzeba te linki smarować. Smar lub WD40.
Ewentualnie czym smarujecie?

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1373
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: adamigo » 21 cze 2021, 14:41

Tu nie pomoże smarowanie, to kąt łamania urywa linkę przy baryłce klamki. Nabyłem takiego tiku nerwowego i jak tylko widziałem na ibeju używkę to zaraz była moja. W każdej gruzji wożę teraz zapas, i nareszcie mogłem sobie ten tik wyperswadować... co do naprawy, sila nacisku na nasze suche słoneczko to 170kg, więc proponuję znaleźć dorabiacza wkładów i pozostać przy oryginalnym pancerzu.
Co do lewego luzu i metod zmiany biegów, wysmażę osobnego posta z podbudową teoretyczną i dowodami praktycznymi, ale to już z domu.
Centro tarczy ukręciłem tylko raz i to w dizlu, gdzie wektor kopiący w sprzęgło jest znacznie brutalniejszy. Ale pamiętam ten dźwięk, stąd moja sugestia.
adamigo otrzymał(a) podziękowania za ten post od:
KoGutek
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1373
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: adamigo » 21 cze 2021, 22:55

Obrazek

OK , powyżej wałek wodzików i miejsca ustalania położenia, za pomocą zatrzasku siedzącego pod odpowietrznikiem skrzyni. Jak widzisz, gładź pomiędzy zatrzaskami to jakieś 70 stopni kątowych. I teraz jak dam radę zapiąć dzisiejszy filmik-pokazuchę, to zrozumiesz, żewybijasz jeden bieg i jest długa pauza, nim następny się zapnie - jeśli robisz zmianę nogą powoli, obroty mają czas spaść i wyższy wchodzi jak w masełko.

Obrazek

Tu na dole wałek typu Florida i starsze, u góry Breva i następne, gdzie zatrzask masz zupełnie na drugim końcu, i on(ta gwiazdka) nie dopuszcza pozycji luzu poza 1-2.

Obrazek

No i na końcu ukręcone centro - sprężyny siedzą w gatunkowych blaszkach, ale te blaszki... no wieczne nie będą:>
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: KoGutek » 22 cze 2021, 08:05

Z biegami sprawa jasna. Wiedziałem że są lewe "luzy" ale nie miałem odwagi by tak przełączać, tym bardziej, że raz niechcący mi się omsknęło na sprzęgle i zgrzyt był nieładny. Stąd nawet mi nie przyszło do głowy w tamtym momencie aby z dwójki pomału próbować przełączyć na trójkę zahaczając po drodze o luz. No szkoda. Człek się uczy całe życie.
Zatem istnienie lewego luzu jest możliwe, bo jak zatrzask zatrzyma się między dołkami to będzie to lewy luz a zęby nie będą zazębione. Ja jestem często w stanie ustawić właśnie lewy luz. Myślę, że to kwestia wprawy - jak pisałeś.
Wracając do meritum; wczoraj zrobiłem krótką próbę drogową (bo na zaczęło grzmieć). Wszystko chyba działa. Motor jedzie, sprzęgło sprzęga, biegi wchodzą. Nie zauważyłem póki co aby coś przeskakiwało albo działało w inny sposób niż przed tym incydentem.
W takim razie pytanie nadal pozostaje aktualne: CO ZGRZYTNĘŁO TAK OKRUTNIE?

Pozdrawiam!
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: KoGutek » 22 cze 2021, 08:06

markali pisze:
21 cze 2021, 14:21
Dlatego pod siedzeniem wożę zestaw naprawczy linek. Koszt 2X zł.a może się przydać. Mam jednak nadzieję że nie.
Jednak trzeba te linki smarować. Smar lub WD40.
Ewentualnie czym smarujecie?
Smaruję olejem silnikowym. Wlewam nieco do pancerza a końcówki smarem stałym.
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

Awatar użytkownika
zqubaniec
Posty: 410
Rejestracja: 02 lut 2018, 12:53
Lokalizacja: pomorze
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: zqubaniec » 22 cze 2021, 08:18

Ja was zaszlachtuję! To jest temat do innego działu. ...więc przeniosłem okulary3

KoGutek
Posty: 225
Rejestracja: 08 wrz 2020, 09:21
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Jak zgasić gutka gdy jedzie na biegu a urwie się linka sprzęgła?

Post autor: KoGutek » 22 cze 2021, 08:52

Dział był dobry, ale tylko w pierwszym poście. Bo temat zasadniczo dotyczył sposobu zgaszenia jadącego gutka gdy strzeli linka. :D
KoGutek jeździ na: MG Florida v65

ODPOWIEDZ