Witaj na Forum Moto Guzzi Club Poland!
Po rejestracji proszę oczekiwać e-mail aktywacyjny. Proszę sprawdzać folder SPAM - czasem tam trafia ów e-mail.
Jeśli masz problemy z zarejestrowaniem się na naszym forum prosimy o kontakt mailowy na adres: rejestracjamgcp@poczta.fm

Nevada , twarde sprzegło

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Nevada , twarde sprzegło

Post autor: jackdruid » 08 lut 2020, 11:50

Witam Kolegów i mam pytanie do znawców małego bloku . Ostatnio pomagałem synowi przy Nevadzie , bo skarżył się na bardzo twarde sprzęgło . Rzeczywiście okazało się ,że linka dawno miała już za sobą czas świetności ( połamany pancerz , rdza na lince ), oczywiście została wymieniona na nową z wkładem teflonowym . Niestety niewiele to zmieniło , gdyż co prawda wysprzeglanie jest bardziej płynne , jednak dźwignia wymaga zdecydowanie "męskiej" ręki.
Sprawdziłem dzwignię przy skrzyni ,(okazało się ,że poprzedni właściciel sprężynę napinającą ramię założył na popychacz , oczywiście wróciła na swoje miejsce ), nasmarowałem oś dzwigni oraz wyczyściłem tłoczek popychacza jak również nasmarowałem uszczelniacz i w dalszym ciągu moim zdaniem sprzęgło "chodzi " ciężko.
Mam porównanie z Californią i Quotą , i w Nevadzie dźwignia stawia dużo większy opór . Stąd moje pytanie , czy ten typ tak ma , czy coś jeszcze powinienem sprawdzić , aby sprzegło zaczeło być porównywalne z w/w motocyklami , wszelkie uwagi mile widziane , pozdrawiam

ka741
Posty: 101
Rejestracja: 02 lut 2018, 08:27
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: ka741 » 08 lut 2020, 14:08

Coś w tym jest, mnie po nevadzie ręka przestała boleć na californi. Czyli moja też dość twarda była.

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: jackdruid » 08 lut 2020, 17:59

ka741 pisze:
08 lut 2020, 14:08
Coś w tym jest, mnie po nevadzie ręka przestała boleć na californi. Czyli moja też dość twarda była.
Czyli nie ma się co łudzić ,że będzie lepiej ;)

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1370
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: adamigo » 09 lut 2020, 18:05

No mały blok to generalnie wsio ryba, a moim V50 dojazdy w korkach to do dziś pamiętam, tak rączka bolała. Dziś zsiadłem z Nevadoida, byliśmy na zimowym zlocie w Walii, linka od dekad spróchniała, pancerz aż przełamany, ale będę jeździł do samego końca, mojego lub jej:) Druga w sakwie:)
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

ka741
Posty: 101
Rejestracja: 02 lut 2018, 08:27
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: ka741 » 09 lut 2020, 18:10

Warto przy okazji twardego sprzęgła poczytać jak zmieniać biegi, da się po powiedzmy sportowemu prawie sprzęgła nie używać. Nawet w Nevadzie.

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: jackdruid » 09 lut 2020, 20:50

ka741 pisze:
09 lut 2020, 18:10
Warto przy okazji twardego sprzęgła poczytać jak zmieniać biegi, da się po powiedzmy sportowemu prawie sprzęgła nie używać. Nawet w Nevadzie.
No ,niestety tej techniki na chwilę obecną nie będę polecał synowi ,bo to jego drugi sezon na motocyklu ,więc dużo jeszcze musi zdobyć doświadczenia 😉 . Na chwilę obecną zastanawiam się nad zastosowaniem patentu z rolką przy dźwigni sprzęgła ( pozwala na dwukrotne zmniejszenie siły nacisku )

Awatar użytkownika
Sello
Posty: 339
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:44
Lokalizacja: Wagowo
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: Sello » 09 lut 2020, 22:18

Możesz coś więcej napisać o tym patencie z rolką? Jestem ciekawy jak to działa, a nie słyszałem wcześniej o takim rozwiązaniu.
V50 II, Galletto 192

Awatar użytkownika
adamigo
Posty: 1370
Rejestracja: 01 lut 2018, 20:15
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 68 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: adamigo » 09 lut 2020, 22:30

jackdruid pisze:
09 lut 2020, 20:50
ka741 pisze:
09 lut 2020, 18:10
Warto przy okazji twardego sprzęgła poczytać jak zmieniać biegi, da się po powiedzmy sportowemu prawie sprzęgła nie używać. Nawet w Nevadzie.
No ,niestety tej techniki na chwilę obecną nie będę polecał synowi ,bo to jego drugi sezon na motocyklu ,więc dużo jeszcze musi zdobyć doświadczenia 😉 . Na chwilę obecną zastanawiam się nad zastosowaniem patentu z rolką przy dźwigni sprzęgła ( pozwala na dwukrotne zmniejszenie siły nacisku )
To żadna filozofia, masz tak daleką drogę na wałku wodzików pomiędzy biegami, że po prostu A napierasz lekko na dźwignię od dołu(zmiana w górę), B zamykasz gaz i samo to powoduje że C wyższy bieg wskakuje bezżadnych prostestów. Jako patentowany żyd robię tak od lat żeby przedłużyć życie tej lince, bo inaczej to dwie w sezon można zajeździć.
No chyba że.... że masz Nevadę z wytryskiem, tam już tak łatwo nie będzie, całkowicie inny wałek wodzików, inny mechanizm ich zapinania. W takich motorach typu japońskiego wiem, ze ludzie też tak robią, ale mi nigdy to czysto nie wychodziło, więc dałem se spokój.
V50II, V50D, Nevada Orrible 750, NTX 650

Awatar użytkownika
jackdruid
Posty: 179
Rejestracja: 02 lut 2018, 17:08
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Nevada , twarde sprzegło

Post autor: jackdruid » 10 lut 2020, 05:33

Co do techniki zmiany biegów bez sprzęgła jest mi znana ( miałem okazję przejechać się parę razy różnymi pojazdami zupełnie bez sprzęgła ;) ) , jednak moim zdaniem nie jest ona wskazana dla poczatkującego kierowcy ( zwłaszcza zrzucanie na niższe biegi) , bo w przypadku nieprawidlowo zastosowanej może doprowadzić do chwilowego zablokowania koła , co dla poczatkującego kierowcy jest lekkim szokiem :) .
Jeżeli chodzi o zastosowanie rolki , to polega to na założenie na końcu linki bloczka , który jest podciagany linką idącą od klamki , a oś obracania się rolki jest połączona z dzwignią przy skrzyni . Jak będę miał chwilę , to spróbuje wrzucić zdjęcie lub rysunek .

ODPOWIEDZ